Austrálske víno

au

Austrálske víno

Austráliu je nepochybne možno označiť za najväčšieho výrobcu vína na svete. Iba v málo krajinách na svete bolo možné zaznamenať taký prudký nárast vývozu vína ako v Austrálii, rovnako ako aj dramatický nárast čo sa rozšírenia plochy určenej na pestovanie viniča týka.

Viac info

Vinná kultúra má v Austrálii významné postavenie už viac ako pol storočia. Ešte dlho po skončení druhej svetovej vojny sa výroba sústreďovala najmä na alkoholické a/alebo sladké vína. Nie je možné tvrdiť, že by Austrália nemala vinársku tradíciu (s takým množstvom prisťahovalcov z európskych krajín ako Taliansko a Nemecko) ale iba veľmi malá časť vyrobených vín dosahovala potrebnú vycibrenost. Štýl austrálskych vín sa v dnešnej dobe radikálne zmenil. Kľúčovým slovom je v dnešnej dobe ovocie, alebo skôr ovocné hrozno.

#rozdeleni-popisku#

 

Vinárske oblasti

Na väčšine územia Austrálie je na pestovanie viniča príliš teplo a sucho, preto sú vinice sústredené v juhovýchodnej časti krajiny, kde je podnebie miernejšie. Často je však potrebné vinice umelo zavlažovať. Oblasti v blízkosti mora využívajú chladné vplyvy z oceánu.

 

Odrody

Austrália vyrába predovšetkým odrodové vína a meno použitej odrody je jasne uvedené na etikete. Taktiež ale môžeme nájsť množstvo vín, ktoré sú zmesou dvoch odrôd. Austrálskou miestnou odrodou je Shiraz. Napriek tomu, že je Shiraz geneticky identický so Syrahom, je zložité nájsť podobnosť so Syrahom v oblasti Rhône. Austrálsky Shiraz má svoj vlastný charakter s dôrazom na zrelé ovocie.

Austrália produkuje okrem Shirazu taktiež veľké množstvo Cabernetu Sauvignon. Víno má tiež fantastickú silu a hĺbku. Typický Austrálčan je väčšinou zmesou týchto dvoch menovaných odrôd.

Kvôli teplému podnebiu je prekvapením výroba a pestovanie vína Pinot Noir. Existuje niekoľko oblastí, ktoré nie sú tak teplé a teplota je porovnateľná napríklad s Burgundskom.

Medzi biele pestované odrody môžeme zaradiť niekoľko prekvapení: Semillon a Rizling. Obe odrody produkujú suché a ušľachtilé sladké vína prekvapivej kvality s rovnako prekvapivým potenciálom k archivácii. Sauvignon Blanc sa donedávna pestoval v Austrálii v malom množstve, ale v posledných rokoch môžeme zaznamenať dramatický nárast. Dezertné vína likérového typu ako Muscat sú miestnou špecialitou s dlhodobou tradíciou.

3 položiek celkom

Cena

5978
15978

Značky

Zobrazených položiek: 3
Water Dancer Cabernet Sauvignon Merlot
€77,94 –23 %
€59,94 / kartón
1881K
Water Dancer Semillon Sauvignon Blanc Australia
€77,94 –23 %
€59,94 / kartón
1880K
Willow Bridge Dragon Fly Estate Shiraz
€89,94 –13 %
€77,94 / kartón
2841K