Čílske víno

chile

Čilské víno

Chile síce nie je najväčšou vinárskou krajinou Južnej Ameriky  (tou je susedná Argentína), ale je lídrom v oblasti kvality a marketingu. Chile je klasickým príkladom úspešného prístupu "novej" vinárskej krajiny, ktorá sa zamerala na zahraničné trhy potom, ako na konci 70-tych rokov a na začiatku 80-tých rokov klesla spotreba vína na domácom trhu.

Viac info

Považovať Chile za novú vinársku krajinu sa môže zdať podivné, pretože už v 16. storočí tu Španieli pestovali odrodu Pais. Na konci 19. storočia vyvážalo Chile víno vo veľkom, nakoľko v tom období bola Európa zasiahnutá révokazom (phylloxera). Druh vína bol inšpirovaný červeným vínom z Bordeaux a víno sa vyrábalo z hrozna Cabernet Sauvignon či z nedávno znovuobjavenej odrody Carmenère. Úspech bol bohužiaľ krátkodobý a po väčšinu 20. storočia produkovalo Chile surové vína pre nenáročný domáci trh. Obrovský kvalitatívny potenciál ostal prakticky nevyužitý. Inak je tomu v dnešnej dobe, kedy Chile vyrába vína prvotriednej kvality.

#rozdeleni-popisku#

 

Viac o chilskom víne

Chile je dlhá a veľmi úzka krajina ležiaca medzi pohorím Ánd. Nájdeme tu mnoho údolí, ktoré prepožičali svoje mená vinárskym oblastiam, a preto väčšina mien začína španielskym "valle" alebo končí anglickým "valley".

Podmienky pre vinárstvo sú v Chile mimoriadne priaznivé. Významným faktorom je suché klíma s množstvom slnečného svitu, ktorý spôsobuje naozaj minimálny výskyt ochorenia vínnej révy. Dokonca aj slávny révokaz (phylloxera), ktorý zničil takmer všetky vinice v Európe, sa v Chile nikdy nevyskytol. Ani sucho nepredstavuje vážny problém, pretože voda z topiaceho sa ľadu s neďalekých Ánd zaručuje dostatočné množstvo zavlažovania viníc. Vinice sa nachádzajú prevažne v rovinatých častiach na východe a západe údolia riek na relatívne bohatých pôdach. Kombinácia všetkých spomínaných faktorov zabezpečuje, Že sa vínnej réve v oblasti darí. V poslednej dobe sú vinice taktiež vysádzané na svahoch, ktoré sú na obrábanie zložité, no zohrávajú dôležitú úlohu vo výrobe tých najkvalitnejších chilských vín.

 

Chilské vinárske oblasti

Oblasti, ktoré boli ako prvé vinársky rozvinuté, sa nachádzajú v centrálnej časti krajiny, južne od hlavného mesta Santiaga. Sú súčasťou veľkého údolia Central Valley, ktoré leží medzi prímorskými oblasťami a pohorím Álp.

Medzi najznámejšie a najvýznamnejšie zaraďujeme Maipo, Colchagua, Rapel, Curicó a Maule Valley. V najjužnejšej oblasti nájdeme Bio-Bio. Na severozápade a severne od Santiaga sa nachádzajú dôležité vinárske oblasti Casablanca a Aconcagua. Napriek tomu, že by sme mohli posledné menované regióny označiť ako najteplejšie, hmla od Pacifiku poskytuje požadované ochladenie.

Chile malo až donedávna úspech prevažne s výrobou jednoduchých vín. Väčšinou sa používala odroda Cabernet, Chardonnay, Merlot a Sauvignon. Jednalo sa o solidné vína za konkurenčné ceny. Chilania sa v poslednej dobe pokúšajú o výrobu vysokokvalitných, drahých vín. Vyrábajú komplexnejšie vína s dôrazom na pôvod a za použitia viacerých druhov odrôd.

5 položiek celkom

Cena

4163
14163

Značky

Zobrazených položiek: 5
2022 picadora chardonnay central valley 1
€47,94 –12 %
€41,94 / kartón
1902K
Castillo Santa Paulina Reserva Merlot
€77,94 –38 %
€47,94 / kartón
427K
Quintus Gran Reserva Chardonnay
€83,94 –33 %
€55,50 / kartón
235K
Quintus Gran Reserva Carménère 2021
Zlato
€69 –8 %
€63 / kartón
236K