Carménere

 

carmenere_1

Carménère (Carmenère alebo Carmenere) je odroda, ktorá sa pôvodne pestovala v oblasti Médocu v Bordeaux vo Francúzsku, kde sa používala na výrobu hlboko červených vín a občas v zmesiach, rovnakým spôsobom ako Petit Verdot.


Člen rodiny odrody Cabernet, názov "Carménère" pochádza z francúzskeho slova pre karmínovú farbu (carmin) a odkazuje na fantastickú karmínovú farbu podzemných listov pred opadnutím. Odroda je tiež známa ako Grande Vidure, historické synonymum z Bordeaux, ale súčasné predpisy Európskej únie zakazujú dovoz chilských vín pod týmto názvom do Európskej únie. Carménère je, spolu s Cabernetom Sauvignon, Cabernetom Franc, Merlotom, Malbecom a Petit Verdotom, považovaný za jednu z pôvodných šiestich červených odrôd z Bordeaux.

V dnešnej dobe sa iba zriedka pestuje vo Francúzsku. Najväčšia oblasť na svete, kde sa táto odroda pestuje je v Chile, v Central Valley. V súčasnosti Chile produkuje drvivú väčšinu vín Carménère a ako chilský vinársky priemysel rastie, viac sa experimentuje s potenciálom Carménère pre využitie do zmesí, predovšetkým s Cabernetom Sauvignon.

Carménère sa pestuje taktiež v Taliansku, vo východnom Benátsku a v oblasti Fruli-Venezia Giulia. V menšom množstve taktiež v Kalifornii a oblasti Walla Walla vo Washingtone, USA.

1 položiek celkom

Cena

6364
16364
Quintus Gran Reserva Carménère 2021
Zlato
€69 –8 %
€63 / kartón
236K