Argentínske víno

argent

Argentínske víno

Argentína je s viac ako 200tis hektármi viníc zďaleka najväčším výrobcom vína v Južnej Amerike a piatym najväčším na svete – po Francúzsku, Taliansku, Španielsku a USA. Je to taktiež krajina, ktorá sa rovnako ako Chile v poslednej dobe zameriava najmä na kvalitu vína.

Viac info

Vinárstvo bolo v Argentíne založené španielskými misionármi v 16. storočí. Pestovali najmä odrodu Criolla Grande, čo bolo hrozno priemernej kvality, tiež známe v Chile, Mexiku a Kalifornii. Veľký prielom nastal na konci 19. storočia, keď mnohí osadníci prichádzajúci do Argentíny z Talianska a Baskicka, priniesli so sebou veľké množstvo rôznych odrôd vína.

Politický a ekonomický nepokoj v Argentíne v 20. storočí spôsobil, že pestovanie vína v Argentíne bolo zamerané na kvantitu, nie kvalitu. Klesajúca spotreba vína v krajine prinútila výrobcov vína k exportu a ten spoločne s veľkými investíciami a znalosťami viedlo k revolúcii vo výrobe vína, ktorého výsledkom bola orientácia na kvalitu vína, nie kvantitu.

#rozdeleni-popisku#

 

Viac o argentínskych vínach

Argentína má vynikajúci potenciál na výrobu skvelých vín. Vinice sa nachádzajú prevažne v západnej časti krajiny, na úpätí Ánd. Podnebie je pre vinárstvo ideálne – suché, teplé, slnečné, čo zásadne eliminuje nebezpečenstvo ochorenia vínnej révy. Voda z topiaceho sa ľadu v Andách poskytuje prirodzené zavlažovanie, čo v kombinácii s relatívne úrodnou pôdou poskytuje bohatý zber.

 

Vinárske oblasti

Dôležitá pre výrobu akostných vín je skutočnosť, že množstvo viníc sa rozprestiera vo vysokej nadmorskej výške až 1000m.n.m., vďaka čomu nie sú vinice vystavené extrémne vysokým denným teplotám a noci sú taktiež chladné. To sa priaznivo prejavuje na vývoji arómi a kyslosti. V niektorých oblastiach však pravidelne dochádza ku krupobitiu, a preto sú niektoré vinice chránené špeciálnymi sieťami.

Najdôležitejšou vinárskou oblasťou Argentíny je Mendoza, ktorá je zodpovedná za výrobu najväčšieho množstva vína v krajine. Luján a Cuyo sa nachádzajú v oblasti Mendoza a sú lídrom najmä v kvalite. Ďalšie dôležité vinárske oblasti sú položené na sever od Mendozy – San Juan (druhá najväčšia), La Rioja (najstaršia) a Salta (najvyššie položená).

V poslednej dobe sa začalo vyrábať víno tiež v oblasti Patagónie, ktorá sa nachádza na juhu Argentíny. Vzhľadom k chladnejším klimatickým podmienkam je tu obľúbená odroda Pinot Noir.

 

Národná odroda Malbec

Argentína napriek tomu, že sa nejedná o európsku krajinu, pestuje veľké množstvo rôznych odrôd, najmä ak by sme ju porovnali so susedným Chile. Najviac pestovanou odrodou na výrobu červeného vína je Malbec, ktorá je aj napriek svojmu francúzskemu pôvodu považovaná za argentínsku národnú odrodu. Malbec dáva víno s charakterom, ktoré dobre dozrieva, vyznačuje sa kvetinovými tónmi a chuťou tmavého ovocia. Ďalšia odroda, ktorá sa tu pestuje vo veľkom množstve pochádza z Piemontu a Bonarda. Môžeme tu nájsť aj španielske Tempranillo, Cabernet, Merlot, Syrah a taktiež Pinot Noir. Z odrôd dávajúce biele vína spomenieme predovšetkým aromatické Torrontes, ktoré chuťovo pripomína (suchý) Muškát, a ďalej Chardonnay, Sauvignon, Sémillon a Viognier.

1 položiek celkom

Cena

7576
17576
Finca Santa Bella Reserva Malbec
€105 –28 %
€75 / kartón
2555K