Chardonnay

chardo

Chardonnay

Chardonnay je najpopulárnejšou bielou odrodou na svete, pretože sú znej vyrobené tie najlepšie vína. Darí sa jej takmer všade v Novom svete a preto je niekedy považovaná za synonymum pre biele víno.

Táto odroda je veľmi dôležitá pre Champagne a biele burgundské vína. Chardonnay je prirodzene neutrálny a preto je možné použiť ho mnohými rôznymi spôsobmi. Chardonnay sa darí rovnako v chladnejších aj teplejších klimatických podmienkach. Chuť vín z Chardonnay sa môže značne líšiť, no typická je sviežosť a v Novom svete tropická, často intenzívna chuť. Chardonnay je jedno z mála vín, ktoré je vhodné ku zreniu v dubových sudoch, čo sa prejaví v chuti tónmi vanilky, medu alebo dreva.

 

Vrcholná francúzska apelácia

Chardonnay pochádza z Burgundska a za svoj názov vďačí obci s rovnakým názvom. Všetky slávne biele vína z tejto oblasti ako Chablis a Meursault sú vyrobené práve z tejto odrody. Vápencové pôdy dodávajú vínam ich minerálny charakter, ovocnosť a výrazne suchú chuť.

Slávne šumivé víno z Champagne sa vyrába z troch odrôd a Chardonnay je z nich jedinou bielou odrodou. Dodáva šumivému vínu vycibrenosť a minerálnu vôňu. Pokiaľ je na etikete názov Champagne Blanc de Blancs znamená to, že víno bolo vyrobené iba z Chardonnay.

3 položiek celkom

Cena

41180
141180

Značky

Zobrazených položiek: 3
Casa Safra Chardonnay
€59,94 –30 %
€41,94 / kartón
2720K
Delahaie Brut Premier Champagne (375 ml)
€125,94 –4 %
€119,94 / kartón
2990K
Georges Clement Champagne AC 1er Cru Brut
€300 –40 %
€179,94 / kartón
2758K